Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2019-06-24 17:13:11
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Owsiki to drobne, białe pasożyty, które należą do rodziny nicieni. Samice potrafią osiągnąć nawet do centymetra długości. To one wywołują chorobę zwaną owsicą. Dzieci najczęściej zarażają się owsikami w żłobkach, w przedszkolach-w miejscach, gdzie przebywają maluchy w większych grupach. Skąd się pojawiają owsiki u dziecka?
Owsiki u dziecka - przyczyny zarażenia
Małe dzieci są szczególnie narażone na zarażenie, ponieważ nie mają jeszcze wyrobionych nawyków częstego mycia rąk. Jaja pasożytów znajdujące się na skórze czy pod paznokciami bardzo łatwo mogą znaleźć się na zabawkach, czy trafić do ust dziecka. A stąd już krótka droga do zarażenia i wylęgnięcia się owsików.
Owsiki u dziecka z początku mogą nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Jednak z czasem, gdy pasożyty się namnażają, pojawiają się pierwsze symptomy choroby.
Owsiki u dziecka - niepokojące objawy
Wyróżniającym objawem owsicy jest świąd okolic odbytu, który nasila się zwłaszcza wieczorem i w nocy. To właśnie wtedy samice owsików wędrują, by złożyć jaja w okolicy odbytu. Malec w czasie snu całkowicie nieświadomie drapie się, przez co przenosi jaja na pościel, ubranie, a nawet do ust. W efekcie owsiki mają ułatwioną drogę do namnażania.
Jakie objawy u dziecka powinny nas zaniepokoić? Oto kilka objawów świadczących o pojawieniu się owsików u dziecka:
problemy ze snem
brak apetytu
osłabienie
wysypka na skórze
bóle brzucha
bóle głowy
Jeśli tylko zauważymy u naszej pociechy którykolwiek podejrzany objaw, koniecznie umówmy się do lekarza pierwszego kontaktu. By dokładnie stwierdzić obecność owsików, należy wykonać kilkukrotnie badanie próbki kału, a także pobrać wymaz z okolicy odbytu.
Owsiki u dziecka - jak się ich pozbyć?
Pozbycie się owsików u malucha nie jest wcale kłopotliwe, a tym bardziej skomplikowane. Ważne jest, by pamiętać o kilku ważnych zasadach: nie można położyć dziecka spać w tej samej pościeli, w której spało, zanim zaczęło kurację lekarstwami. Co więcej, ważne jest nacisk na odpowiednią higienę, tak by jajeczka owsika nie przemieszczały się z powrotem
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.